DUYURU ve HABER 

Afganistan Maliye Bakanı Mohammad QAYOUMİ ve Beraberindeki Heyetin Birliğimizi Ziyareti, 06 Aralık 2019


TMB Başkanı Mithat YENİGÜN'ün evsahipliğinde Afganistan Maliye Bakanı Sayın Mohammad Humayon QAYOUMİ, Ulusal Tedarik İdaresi (National Procurement Authority/NPA) Başkanı Sayın Alham Omar HOTAKİ ve Afganistan Müteahhitler Birliği (Afghanistan Builders Association/ABA) Başkanı Sayın Hamidullah HABİBİ'nin konuşmacı olduğu seminer, 6 Aralık 2019 Cuma günü TMB Binası'nda düzenlendi. Etkinlik, müteahhitlik ve müşavirlik firmalarımızın yanı sıra NPA ile ABA yetkililerinin katılımlarıyla gerçekleşti.

 

Seminerde konuşan Başkan Mithat YENİGÜN, dost ve kardeş ülke Afganistan ile işbirliğimizin daha üst düzeylere taşınması potansiyelinin mevcut olduğunu belirterek, 'Daha sık bir araya gelmeli, imkânlarımızı değerlendirmeli ve gelişen şartlara göre işbirliğimizi derinleştirmeliyiz' dedi. YENİGÜN, 'Yakın coğrafyamızda barış ve istikrar ortamının yeniden sağlanması bu toprakların insanları olarak en büyük arzumuzdur. Bu çerçevede, iş insanları olarak da 'barış ekonomisi'nin gerek ülke gerek bölge kalkınması açısından önemli iş fırsatları yaratacağına inanıyoruz. Bu çerçevede, Türk müteahhit ve müşavirleri olarak Afganistan?ın kalkınmasına, ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmaya her zaman hazırız' diye konuştu.

Afganistan Maliye Bakanı QAYOUMİ ise iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin son derece iyi düzeyde geliştiğini, ülkelerinde önemli bölgesel projelerin önümüzdeki dönemde hayata geçirileceğini kaydetti. QAYOUMİ, bu kapsamda hükümet bütçesinden finanse edilecek veya Kamu-Özel İşbirliği Modeli ile gerçekleştirilecek projelerde Türk müteahhitlik firmalarının daha ağırlıklı olarak yer almasını arzu ettiklerini ifade etti. Ülkelerinin Doğu-Batı Asya hattında önemli bir merkez olduğunu ve bu bağlamda Türkiye ile ticari ev ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde daha fazla işbirliği yapmak istediklerini belirten Konuk Bakan, Türk yatırımcılarını Afganistan'ın ihtiyaç duyduğu alanlarda görmek istediklerini ifade etti.

 

Ulusal Tedarik İdaresi Başkanı HOTAKİ de Türk müteahhitlik firmalarını yakından tanıdıklarını, tecrübelerini bildiklerini ifade etti. Kuruluşlarının ihale sürecinden, uygulamadan ise ilgili bakanlıkların sorumlu olduğunu belirten HOTAKİ, son dönemde başladıkları uygulama kapsamında Türk firmalarının sistemlerine kayıt olmaları halinde bürokratik işlem sayısının azalacağını ve sürecin çok daha hızlı biçimde ilerleyeceğini aktardı.