DUYURU ve HABER 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Yatırım Bakanı Charles Lwanga Birliğimizi Ziyaret Etti, 10.10.2019


Demokratik Kongo Cumhuriyeti Yatırım Bakanı Charles Lwanga ile beraberindeki heyet, 10 Ekim 2019 tarihinde Birliğimizi ziyaret ederek TMB Başkanı Mithat Yenigün ile görüştü.

Ticaret Bakanlığı?nda gerçekleştirdikleri temasların ardından TMB'de yapılan toplantıda heyete, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerimiz ve inşaat firmalarımızın Afrika'daki faaliyetleri hakkında bilgi aktarıldı. Konuk heyete Kilis Milletvekili Sayın Mustafa Hilmi Dülger refakat etti.

Görüşmede Sayın Lwanga, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde daha iyi yaşam koşullarının sağlanmasını teminen altyapı projelerine öncelik verildiğini belirtti. Başkent Kinşasa'nın nüfusunun 12 milyona ulaşmasıyla birlikte 500 bin kişi için tasarlanmış şehirde altyapının yetersiz kaldığına işaret eden Konuk Bakan, gerçekleştirmeyi düşündükleri projelerde Türk müteahhitlik firmalarının yer almasını istediklerini dile getirdi.

Başkan Yenigün de Türk inşaat sektörünün Afrika'da rekabetçi şartlarda birçok önemli projeyi gerçekleştirdiğini ve gerçekleştirmekte olduğunu, firmalarımızın düşük maliyetli ancak yüksek kaliteli inşaatlarla öne çıktıklarını ve faaliyet gösterdikleri ülkede yerel nüfus ile işbirliği içinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Yenigün, Demokratik Kongo Cumhuriyeti tarafından ulaştırılacak somut proje bilgilerinin titizlikle inceleneceğini ifade etti.