DUYURU ve HABER 

Kamboçya Ticaret Bakanı Sorasak Pan ve Beraberindeki Heyetin TMB Ziyareti, 18 Ekim 2019


Türkiye - Kamboçya Karma Ekonomik Komisyonu 2. Dönem Toplantısı vesilesiyle ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren Kamboçya Ticaret Bakanı Sorasak Pan, beraberindeki heyet ile 18 Ekim 2019 tarihinde Birliğimizi ziyaret etti. TMB Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Nasıroğlu ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Birliğimiz ile Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TürkMMMB) üyeleri de katıldı.

Toplantıda Kamboçya'nın ekonomik durumu hakkında bilgi veren Konuk Bakan Sorasak Pan, ülkeye daha fazla doğrudan yabancı sermaye yatırımı çekilebilmesi için yatırım mevzuatının daha liberal hale getirilmeye çalışıldığını ifade etti. Sayın Pan, Bir Kuşak Bir Yol İnisiyatifi (BRI) kapsamında ülkelerinde hayata geçirilmesi öngörülen ve Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) tarafından finanse edilen çeşitli alt ve üstyapı projelerinin Türk ve Kamboçya firmaları ortaklığında hayata geçirilmesini arzu ettiklerini belirtti. Bakan Pan, ülkesinde bu çerçevede Başkent Punom Pen Havalimanı?nın genişletilmesi de dahil olmak üzere iki uluslararası havalimanının yanı sıra  demiryollarının rehabilitasyonu, Punom Pen ile havalimanı arasında hafif raylı sistem hattı ve yenilenebilir enerji projelerinin inşasının gündemde olduğunu kaydetti.

Kamboçya'nın ASEAN üyesi olduğunu hatırlatan Sayın Bakan ayrıca, on ASEAN üyesi ülke ile serbest ticaret anlaşmalarının bulunduğu altı ülke (Avustralya, Çin, Güney Kore, Hindistan, Japonya ile Yeni Zelanda) arasında bu yılın sonunda imzalanması öngörülen Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması hakkında bilgi verdi. Pan, bu anlaşmayla birlikte 3,4 milyar kişiyi kapsayacak dünyanın en büyük serbest ticaret paktının üyesi olacaklarını, bunun ülkelerinde iş yapacak firmalara da büyük avantajlar sağlayacağını belirtti.