El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill Tinoco, Birliğimizi Ziyaret Etti, 20.08.2019


 

El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill Tinoco, Türkiye temasları kapsamında Devlet Başkanı Danışmanı İbrahim Bukele'nin de bulunduğu bir heyet ile birlikte 20 Ağustos 2019 tarihinde Birliğimizi ziyaret etti.

Birliğimiz Başkan Vekili Hüseyin Arslan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye ve El Salvador arasında inşaat alanındaki mevcut işbirliği fırsatları ele alındı. 

Dışişleri Bakanı Alexandra Hill Tinoco, toplantıda yaptığı konuşmada, El Salvador'un ticari ve ekonomik merkez haline getirilmesi hedefi kapsamında ülkede yeni hükümetin yatırım projelerine ve yabancı yatırımcıya büyük önem verdiğini belirtti.

Bakan Tinoco, bu kapsamda El Salvador'da önümüzdeki dönemde hayata geçirilmesi hedeflenen havalimanı, liman, otel ve iki limanı birbirine bağlayacak bir demiryolu inşası ile mevcut havalimanının genişletilmesine ilişkin projeler hakkında bilgi verdi. Tinoco ayrıca, ülkede para birimi (ABD Doları), uygulanan vergi muafiyeti ve serbest ticaret bölgelerinden kaynaklı avantajlardan bahsetti. 

Toplantıda, TMB Başkan Vekili Hüseyin Arslan ve TMB Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Nasıroğlu tarafından Türk yurtdışı müteahhitlik hizmetleri hakkında konuk heyete bilgi verilirken, üye firmalarımızın katılımıyla faaliyetlerimize ilişkin yöneltilen sorular da yanıtlandı.