YDMH Ödül Töreni 

TÜRK MÜTEAHHİTLER 9’UNCU DEFA DÜNYA İKİNCİSİ OLMAYI BAŞARDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Müteahhitlerimizle el ele vererek en büyük 10 ekonomi arasına gireceğiz”

 Türkiye, “Dünyanın En Büyük 250 Müteahhidi” listesinde dünya ikinciliğini korudu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomi Bakanlığı himayesinde, Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen törende listeye giren müteahhitlere tek tek başarı plaketi verdi.

 Erdoğan, Türk müteahhitlerin dünyada önemli işlere imza attığını, atmaya da devam edeceğini vurgulayarak, “2023 hedeflerimize ulaşmak için çok daha büyük başarılara hep birlikte imza atacağız. Türkiye’yi 14 yılda 3 kat büyüttük. Önümüzdeki dönemde aynı başarıyı bir daha gösterecek, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğiz. Biz ülkemize, işadamlarımıza, müteahhitlerimize inanıyor, güveniyoruz” dedi.

 Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, “ENR listesine; neredeyse tümü TMB üyesi 40 firma ile damga vurmak ve firma sayısıyla 9 yıldır dünya ikincisi olmak sektörümüz için büyük bir övünç kaynağı olmuştur” diye konuştu.


Türkiye, "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde bu yıl da dünya ikincisi olmayı başardı. Tüm dünyada referans olarak kabul edilen ENR Dergisi tarafından firma sayısına göre hazırlanan listede, 9 yıldır dünya ikinciliği konumunu koruyan Türkiye, 2016 yılında da 40 firmayla Çin’in ardından zirvede yer aldı.

Ekonomi Bakanlığı’nın himayesinde, Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından, inşaat sektörünün uluslararası başarısını kutlamak üzere Ankara’da düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, büyükelçiler, bürokratlar, özel sektör temsilcileri ve müteahhitler katıldı.

Başarıda katkısı bulunan tüm müteahhitlere tek tek başarı plaketi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada, “Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri başarı ödüllerini alan firmalarımızın her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum” dedi. Türkiye’nin dünyada ikinci sırada yer alarak bu alandaki gücünü her yıl perçinlediğini kaydeden Erdoğan, “Bugüne kadar 340 milyar dolara yakın proje üstlenen firmalarımız ekonomimize önemli katkılar sağlamışlar, öncülük etmişlerdir” diye konuştu. Erdoğan şöyle devam etti:

MÜTEAHHİTLER YURTDIŞINDAKİ TEMSİLCİLERİMİZ: “Biz müteahhitlerimizin proje üstlenmelerini sadece bir ekonomik faaliyet olarak görmüyoruz. Bunun yanında ülkemizin kültürünü rengini, değerlerinin mührünü de gittiğiniz yerlere vurduğunuza inanıyoruz. İnşaatla birlikte medeniyetler arasında da bir köprü oluşturuyorsunuz. Şantiyesinin önünde bayrağımızı dalgalandıran her firmamız ülkemizin birer temsilcisidir.

POTANSİYELİMİZ ÇOK DAHA YÜKSEK: “Müteahhit firmalarımız özellikle yakın coğrafyamızda önemli işlere imza attılar, atmaya da devam ediyorlar. Buna rağmen potansiyelimizin olmamız gerekenin çok altında bir yerde bulunduğumuzu belirtmek istiyorum. Son yıllarda yakın coğrafyamız çok büyük sıkıntı içinde, çatışmaların, krizlerin, yıkımların, insani dramların dumanı her taraftan yükseliyor. Bu üzüntü ve acı verici manzaranın sonuçlarından biri de kriz bölgelerinde faaliyet gösteren iş adamlarımızın, özellikle de müteahhitlerimizin gelişmelerden olumsuz yönde etkilendiklerini görüyoruz. Yaşanan sıkıntıların hepsini de biliyoruz.

HEP BİRLİKTE EN BÜYÜK 10 EKONOMİ ARASINA GİRECEĞİZ: “2023 hedeflerimize ulaşmak için çok daha büyük başarılara yine hep birlikte imza atacağız. Türkiye’yi 14 yılda 3 kat büyüttük. Allah’ın yardımıyla önümüzdeki dönemde aynı başarıyı bir daha gösterecek, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğiz. Biz ülkemize inanıyoruz. Milletimize inanıyoruz, işadamlarımıza, müteahhitlerimize inanıyor, güveniyoruz.”

VARLIK FONU MÜTEAHHİTLERİMİZE CİDDİ DESTEK VERECEK: “15 Temmuz bir kez daha göstermiştir ki, öldürmeyen her darbe güçlendirir. Bu hassas süreci, sabırla, azimle, dikkatle aşarsanız bir anda karşınıza çok daha büyük fırsatların çıktığını göreceksiniz. Devlet olarak sizlere destek olmak için yeni imkanlar üretiyoruz. Mesela büyük ihalelerdeki teminat sorununuzun çözümüne de katkı sağlayacağına inandığım yeni bir kurumu devreye soktuk. Türkiye Varlık Fonu, üreten, çalışan, gelişen ülkenin her işine olduğu gibi müteahhitlerimizin projelerine de ciddi destek verecektir. Siz yeter ki bir adım atın, emin olun devlet size kat be kat fazlasıyla yaklaşacaktır.

MÜTEAHHİTLERİMİZLE EL ELE VEREREK YENİ İMKANLAR YARATACAĞIZ: “Bizim krizler karşısındaki stratejimiz küçülme veya geri çekilme, içe kapanma değil, tam tersi büyüme, ileriye atılma daha cesur davranmadır. İşte bunun için Suriye’de aktif politika izliyoruz. İşte bunun için Irak’ta söz sahibi olmaya çalışıyoruz. İşte bunun için ihracatçılarımızla, turizmcilerimizle, müteahhitlerimizle, ilgili tüm kesimlerle el ele vererek yeni imkanlar, yeni araçlar, yeni yöntemler arıyoruz. Hamdolsun bu çabalarımızdan yavaş yavaş netice almaya başladık. İhracatımız yeniden yükselme eğilimine girdi, turizmde kıpırdanma işaretleri görülmeye başlandı. İnşallah yurtdışı müteahhitlik sektöründe de benzer bir kıpırdanma yaşanacaktır. Bir kez daha özellikle ifade ediyorum. Bizim kitabımızda geriye gitmek yoktur. İleriye daime ileriye ve bunu daima kararlı bir şekilde sürdürmeliyiz.

Bakan Zeybekci: Hizmet sektörümüzün amiral gemisi müteahhitlerimizle gurur duyuyoruz”

Konuşmasına, “Hizmet sektörümüzün amiral gemisi olan müteahhitlik sektörümüze katkılarından dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız’a hepimiz adına minnet ve şükranlarımı arz ediyorum” diyerek başlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci şöyle konuştu: “Müteahhitlik hizmetlerimizde 9 bin projeyle 114 ülkede 340 milyar dolarlık bir performansa ulaşmış olan müteahhitlik sektörümüzle gurur duyuyoruz. Köprüler yapıyoruz, metro sistemleri, hastaneler, stadyumlar yapıyoruz. En yüksek teknolojide, inşaat sektörünün her yerinde varız. Her alanda gurur duyuyoruz. Her gittiğimiz ülkede hakikaten bizim için gurur kaynağı haline gelmiş olan müteahhitlik sektörümüz.

“Türk müteahhitlerin yurtdışındaki 45 yıllık etkileyici başarı öyküsü övünç kaynağımızdır”

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, 9 yıldır dünya ikincisi olmanın gururunu yaşadıklarını vurguladığı konuşmasında, “Tüm dünyada referans olarak kabul edilen ENR listesine; neredeyse tümü TMB üyesi 40 firma ile damga vurmak sektörümüz için her zaman büyük bir övünç kaynağı olmuştur” dedi.

İnşaat sektörünün çatı kuruluşu Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 65. Yılını kutladığını hatırlatan Yenigün, “Türk müteahhitlerin yurtdışındaki 45 yıllık faaliyetleri etkileyici bir başarı öyküsüdür. Firmalarımız dünyanın 114 ülkesinde 340 milyar Doları aşan 9 bine yakın projeyi hayata geçirmişlerdir” diye konuştu.

Sektörün küresel ekonomik belirsizlik nedeniyle zor bir dönemden geçtiğini belirten Mithat Yenigün, “Küresel likidite koşullarında oluşan sıkılaşma ve jeopolitik sorunların da etkisiyle; uluslararası inşaat pazarının büyüklüğü; 2013 yılında 550 milyar Dolar ile zirvedeyken 2015 yılında 500 milyar Dolar’a gerilemiştir. Aynı süreçte Türk müteahhitleri tarafından yurtdışında üstlenilen yıllık yeni proje tutarı da 25-30 milyar Dolar bandından 2016 yılında 10 milyar Dolar’a inmiştir. Bu durum, büyük ölçüde sektörün ana pazarlarındaki jeopolitik sorunlardan kaynaklanmıştır” şeklinde konuştu.

“Yıllık proje tutarımızı 50 milyar Dolar’a çıkaracağız”

TMB Başkanı Yenigün şöyle devam etti: “Küresel pazardaki büyüme ve emtia fiyatlarındaki toparlanmaya paralel olarak, uluslararası müteahhitlik hizmetleri büyüklüğünün, bugünlerdeki 500 milyar Dolar’dan, 2030'larda 750 milyar Dolar’a çıkacağı öngörülmektedir. Bizler de uluslararası müteahhitlik pastasında bugün yüzde 4.6 olan payımızı yüzde 50 arttırarak yüzde 7'lere, yıllık yeni proje tutarımızı 50 milyar Dolar’a çıkarmayı hedefliyoruz. Ancak önümüzde kat edilmesi gereken uzun bir yol vardır.”

FİRMALAR ULUSLARARASI İŞ HACMİNE GÖRE BELİRLENİYOR

ABD’de yerleşik olan ve sektörün önemli referans yayınlarından olan Engineering News Record (ENR) dergisi, her yıl düzenli olarak inşaat sektörüne ilişkin istatistiki veriler ve en büyük inşaat/taahhüt firmalarına ilişkin çeşitli listeler yayınlamaktadır. Bu listeler arasında, her yıl kendi ülkesi dışında bir önceki yıl yapılan inşaat iş hacmi itibarıyla dünyanın en büyük 250 taahhüt firmasının yer aldığı “250 En Büyük Uluslararası Müteahhitlik Firması” listesi de bulunmaktadır.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), her yıl ENR tarafından yayınlanan “250 En Büyük Uluslararası Müteahhitlik Firması” listesinde bulunan Türk müteahhitlik firmalarına 2007’den beri başarı ödülü vermektedir.