Hazine ve Maliye Bakanımızdan Fiyat Farkı Kararnamesi Müjdesi

Başkanımız M. Erdal Eren’in sektörümüz adına acil ilave fiyat farkı ve şartsız tasfiye/devir ihtiyacını gündeme getirdiği iş dünyası temsilcileriyle yapılan toplantıda Sayın Bakan Nureddin Nebati, “Fiyat farkı kararnamesi çalışmalarına başladık” müjdesi verdi.

Sektörümüzü büyük sıkıntı içinde bırakan maliyet artışlarının telafi edilebilmesine yönelik ilave fiyat farkı/şartsız tasfiye kararnamesi çıkarılması için Birliğimiz tarafından yürütülmekte olan çalışmalar ve başta Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Kamu İhale Kurumu olmak üzere ilgili kamu kurumları nezdinde gerçekleştirilen üst düzey girişimler sürüyor.

Son olarak 11 Aralık 2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Nureddin Nebati başkanlığında iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıya katılan TMB Başkanı Erdal Eren, burada yaptığı konuşmada sektörde ilave fiyat farkı ödenmesi ve fiyat farkı verildiğinde dahi işlerini yürütemeyecek durumda olabilecek firmalar için de şartsız tasfiye/devir hakkı tanınmasına yönelik bir kararnamenin 2021 yılı bitmeden çıkarılmasına acilen ihtiyaç olduğunu vurguladı. Eren, bu konuda TMB tarafından hazırlanmış önerilerin Bakanlık ve ilgili Kurumlarla paylaşıldığını hatırlattı.

TMB tarafından konuya ilişkin gündeme getirilen talep ve önerilerin dikkate alındığına işaret eden Sayın Bakan, ilave fiyat farkı ödenmesinin kamuya maliyetinin yüksek olması nedeniyle farklı opsiyonlar üzerinde çalışıldığını ve devir hakkı sağlanması konusunun da değerlendirildiğini ancak firmalara en son sağlanan tasfiye hakkı neticesinde yapılan yeni ihalelerde maliyetin çok yükselmesi nedeniyle tasfiye konusuna sıcak bakılmadığını belirtti. Bununla birlikte Bakan Nebati, çalışmaların en kısa sürede tamamlanarak bir Fiyat Farkı Kararnamesi çıkarılacağı müjdesini verdi.

Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezler kullanıyoruz. Daha fazla bilgiye bu linklerden ulaşabilirsiniz: Bilgilendirme Metni Çerez Politikası Metni Devam