Genel Bilgiler

LEED Platin sertifikalı TMB Yeni Genel Merkez Binası; ilgili tüm disiplinler koordine edilerek Türk İnşaat Sektörünün ulaştığı düzeyi simgeleyen, aynı zamanda da yerel malzemelerin kullanımını teşvik eden bir “entegre tasarım” örneği olarak planlanmıştır.

Bina, enerji etkinliği çerçevesinde yenilikçi, doğal havalandırma ve iklimlendirme uygulamalarıyla öne çıkmaktadır. Bina, pasif ısıtma ve soğutma teknikleri açısından Türkiye'de ilk kez kullanılacak sistemleri bünyesinde barındırmaktadır. Ankara'daki tipik karasal iklim koşullarının en belirgin göstergesi olan gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkını kullanarak ısıtma ve soğutmadaki enerji sarfiyatını minimize etmek üzere, üçüncü bir bodrum katı olarak betonarme bir labirent yerleştirilmiştir.

Binanın sahip olduğu sürdürülebilir tasarım özellikleri sayesinde sistem ideal hava şartlarını doğal kaynaklarla oluşturduğu gibi, soğutma-enerji yükünü de hafifletmektedir. Bu sistem dahilinde toprak kaynaklı ısınma-soğutma ve gece soğutması gibi yenilikçi teknolojiler kullanılmaktadır.

Bina şeffaf bir kabuğa sahip olmakla birlikte, enerji modellemeleri ile test edilerek tasarlanan bir ikinci katman vazifesi gören bir metal ağ ile çevrilidir. Bu sayede güneşten kaynaklı ısı kazanımı minimize edilmiş ve binanın soğutma enerjisi ihtiyacı da minimumda tutulmuştur. Merkezi avlu, ısınan havanın yükselmesi prensibiyle baca etkisi yaratmakta ve cam çatıda yer alan otomatik kontrollü damperler ile doğal havalandırma sağlamaktadır.

Yenilenebilir enerji hedefini desteklemek üzere çatıda fotovoltaik paneller ve güneş kollektörleri yer almaktadır. Binada kullanılan LED aydınlatmalar, az su tüketen vitrifiye elemanları, yağmur suyunun depolanması ile gri su kullanımı gibi ekolojik tutumlar benimsenerek tüm giderler kısıtlanmıştır. Peyzaj için de az su tüketen, endemik bitkiler tercih edilmiş ve bütünsel bir tasarım elde edilmiştir.

TMB Yeni Genel Merkez Binası 4.817 m2 kapalı alana ve toplam 7.138 m2 inşaat alanına sahiptir. Tipik bir ofis binasının gereksinimlerinin karşılanmasının yanında, TMB gibi yoğun aktiviteleri olan ve çok sayıda yerel ve uluslararası ziyaretçiyi ağırlayan bir yapının özel ihtiyaçlarına da cevap verecek şekilde farklı fonksiyonlara yer verilmiştir.

TMB Yeni Genel Merkez Binası inşaatı 14 Ağustos 2012’de başlamış ve Ekim 2013’de tamamlanmıştır.

TMB Genel Merkez Binası Çankaya'nın gelişmekte olan Doğukent Bulvarı üzerinde yer alır ve doğuda uzanan vadi manzarasına hakimdir.

Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezler kullanıyoruz. Daha fazla bilgiye bu linklerden ulaşabilirsiniz. Bilgilendirme Metni Çerez Politikası Metni Devam