Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği

Bina, uygulanan modern pasif soğutma ve ısıtma teknikleri ile öne çıkmaktadır. Ankara'daki tipik karasal iklim koşullarının en belirgin göstergesi olan gündüz ve gece sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkını kullanarak yazın soğutmadaki enerji sarfiyatını minimize etmek ve kışın da ısıtma yükünü toprağın senelik averaj ısısını kullanmak üzere, bodrum katlardaki otoparkların altına termal açıdan bağıl ağırlığı yüksek olan betonarme bir labirent katı tasarlanmıştır.

Sahip olduğu sürdürülebilir tasarım özellikleri sayesinde bina çeşitli çevre dostu ve enerji tüketimini azaltıcı bileşenleri ile ideal hava şartlarını doğal kaynaklarla oluşturduğu gibi ısıtma, soğutma, havalandırma ve aydınlatma için gerekli enerji yükünü de hafifletmektedir. Bu sistem dahilinde toprak kaynaklı ısıtma-soğutma ve gece soğutması gibi yenilikçi teknolojiler kullanılmaktadır.

Yenilenebilir enerji hedefini desteklemek üzere çatıda etkin yöne yerleştirilmiş solar ve fotovoltaik paneller yer almaktadır. Binada kullanılan aydınlatma otomasyonu LED aydınlatmalar, az su tüketen vitrifiye elemanları, yağmur suyunun depolanması ile gri su kullanımı gibi ekolojik tutumlar benimsenerek tüm giderler kısıtlanmıştır. Peyzaj için de az su tüketen, endemik bitkiler tercih edilmiş ve bütünsel bir tasarım elde edilmiştir.

Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezler kullanıyoruz. Daha fazla bilgiye bu linklerden ulaşabilirsiniz. Bilgilendirme Metni Çerez Politikası Metni Devam